YouTube Reklamları Nasıl Engellenir?

YouTube Reklamları Nasıl Engellenir?


YouTube, günümüzde en çok kullanılan sosyal ağlardan bir tanesi olup pek çok kategoride videonun paylaşıldığı bir web sitesidir. Bu platformda en can sıkıcı durumlardan bir tanesi de reklamlardır. YouTube Premium kullanmayanlar video izlerken birçok reklamla karşılaşmakta ve bu sorunu giderebilmek için YouTube reklam engelleme araştırması yapmaktadır. Bu noktada bilinmesi gerekir ki, YouTube videoları izlerken çıkan ve sayfayı kaplayan reklamlardan kurtulmanın birden fazla yolu bulunmaktadır.

YouTube reklamlarını görmemek için yapabileceğiniz bazı uygulamalar bulunmaktadır. Hem mobil cihazlar hem de bilgisayarlar üzerinden YouTube kullananlar, reklamları kolayca engellenebilmektedir. Ancak bu işlemler YouTube uygulamasında çalışmayabilmektedir. Siz de YouTube videoları izlerken çıkan reklamlardan kurtulmak için araştırma yapıyorsanız, aşağıdaki başlıklara göz atarak daha fazla bilgi alabilirsiniz.


YouTube Reklam Engelleme


Daha önce de belirttiğimiz gibi YouTube reklamlarını görmemek için yapabileceğiniz bazı işlemler bulunmaktadır. Eğer hiçbir eklenti kullanmadan bu reklamlardan kurtulmak isterseniz, YouTube Premium kullanmanız tavsiye edilmektedir. Zira Premium üyelikte kullanıcılar reklam ile karşılaşmamaktadır.

YouTube reklamlarını engellemenin bir diğer yolu ise Chrome eklentileri kullanmaktır. Eklenti mağazası üzerinden AdBlock, uBlock ve AdFrender gibi uygulamaları kullanabilirsiniz. Bu eklentiler, Chrome üzerinden YouTube kullanmanız durumunda çıkacak tüm reklamları engelleyerek daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmaktadır.

YouTube reklam engelleme işlemi için tercih edebileceğiniz bir diğer yöntem ise Brave gibi reklam engelleyici özelliği bulunan tarayıcılar kullanmaktır. Brave tarayıcısı hem reklamları engellemekte hem de Brave Rewards sayesinde bu tarayıcıyı kullananlara bir altcoin ile ödül vermektedir.


YouTube Reklamları Tamamen Engellenebilir Mi?


YouTube pek çok insanın reklamlar üzerinden para kazandığı bir platformdur. Zira bir içerik üreticisi video yüklemesi yaptığı zaman aslında video izlenme oranına göre değil, video içerisinde çıkan reklamların izlenme sayısına göre para kazanmaktadır. Bu da demek oluyor ki, YouTube üzerinden para kazanan kişiler, reklamlar sayesinde kazanç sağlayabilmektedir. Bu nedenle YouTube reklam engelleme tamamen mümkün değildir.

YouTube reklamlarını engellemek için kullanabileceğiniz bazı tarayıcılar ve eklentiler olsa da bu işlemlerin %100 reklam engelleyebilmesi mümkün değildir. Ancak YouTube platformunun ücretli aboneliği olan Premium kullanmaya başlarsanız, tüm reklamlar ücret ödediğiniz için kapatılacaktır. Yani, reklamları tam anlamıyla engellemenin tek yolu Premium kullanmaktır.


YouTube Uygulamasında Reklamlar Engellenebilir Mi?


YouTube reklamlarını engellemek için birden fazla yöntem bulunsa da, bu yöntemlerin çoğu YouTube uygulaması üzerinde çalışmamaktadır. Zira yapılacak YouTube reklam engelleme işleminde genellikle eklenti kullanılmakta ve bu eklentiler uygulamaya entegre edilmemektedir. Bu nedenle de YouTube reklamlarını uygulama üzerinden engellemenin tek yolu YouTube Premium kullanmak olacaktır. Ayrıca dilerseniz AppStore ya da Play Store üzerinden reklam engelleyici uygulamalar indirebilirsiniz. Ancak bu uygulamaların da tam verimle çalışmayacağı ve tüm reklamları engellemeyeceği bilinmelidir. 

Read more

Instagram SEO Nedir?

Instagram SEO Nedir?

İçerisinde arama motoru olan her platformda ön plana çıkabilmek için SOE çalışmaları yapabilmek mümkündür. SEO yapılabilecek platformlardan bir tanesi de Instagram’dır. Instagram SEO, uygulama içi yapılan aramalarda ilk sıralarda gösterilebilmek ve hesap bilinirliğini arttırmak için yapılan bir işlem olup, hesabın büyütülebilmesi için oldukça önemlidir. Özellikle Instagram işletme hesapları için sıkça yapılan arama motoru optimizasyonu, firmanın başarısını doğrudan etkilemektedir.

Instagram SEO çalışmaları yapabilmek için yapılması gerekenler oldukça basittir. Bu noktada özellikle hashtag kullanarak yapılan aramalarda ön plana çıkmak önemlidir. Çünkü pek çok insan almak istediği ürün ya da hizmetler için belirli bir hesap araması yapmak yerine etiket kullanarak arama yapmaktadır. Bu nedenle Instagram’da hizmet veren hesapların profil yönetimlerine önem vermesi gerekmektedir.


Instagram SEO Nasıl Yapılır?


Instagram hesabını ön plana çıkartmak ve doğal yollardan kitlesini büyütmek isteyenlerin sıkça tercih ettiği Instagram SEO, birkaç basit yöntem ile yapılabilmektedir. Aşağıdaki listede hesabınızı SEO uyumlu yapabilmek için yapabileceğiniz basit işlemler belirtilmektedir.

·        Hesabınızı aktif kullanmaya ve düzenli paylaşımlar yapmaya özen göstermelisiniz.

·        Profilinizin biyografi kısmını etkili kullanmalı ve açıklamayı çok uzun tutmadan anahtar kelimeler yerleştirmelisiniz.

·        Post paylaşımlarında açıklama yazısına ilgili hashtagler eklemelisiniz.

·        Hesabınızın etkileşim düzeyini arttırabilmek için soru cevap, etkinlik, çekiliş gibi çeşitli aktiviteler yapmalısınız.

·        Hesabınızın düzgün ve profesyonel durmasına özen göstermelisiniz.

·        Hesabınızın itibarını düşürecek eylemlerden kaçınmalı ve hizmet kalitesinin yüksek olmasına dikkat etmelisiniz.

Yukarıda belirtilen basit eylemler, Instagram algoritmasını kolayca etkilemenize ve Instagram SEO çalışmaları yapabilmenize yardımcı olacaktır.


Instagram SEO Ne İşe Yarar?


Günümüzde en çok kullanılan sosyal medya ağlarından bir tanesi olan Instagram’da ön plana çıkmak, pek çok bireysel ve kurumsal hesabın isteklerinden bir tanesidir. Eğer siz de Instagram SEO yaparsanız, kitlenizi hızlı şekilde arttırabilirsiniz. Üstelik Instagram SEO çalışmaları bireysel olarak da kolayca yapılabildiği için bu avantajlardan ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz.

Instagram SEO çalışmalarının bir diğer faydası ise bilinirlik düzeyinin arttırılmasıdır. Zira doğru SEO çalışması sizin keşfet sekmesinde gösterilmenizi ve arama sonuçlarında ilk sıralarda gösterilmenizi sağlayacaktır. Eğer diğer kullanıcılar sizin hesabınızı ya da gönderilerinizi sıkça görmeye başlarsa, otomatik olarak bir güven algısı oluşacaktır. Üstelik SEO çalışmaları yaptıktan sonra hesabınızı aktif şekilde kullanmaya devam ederseniz, uzun vadede çok daha başarılı olabilirsiniz.


Instagram SEO Dezavantajı Var Mı?


Instagram SEO çalışmaları yaparken daha bilinçli şekilde hareket etmek isteyenler, bu işlemlerin hesaba herhangi bir zararı olup olmadığını merak etmektedir. Bu noktada bilinmesi gerekir ki, Instagram ağı içerisinde yapılacak SEO çalışmalarının hiçbir zararı yoktur. Aksine, Instagram SEO çalışmaları daha önce de belirtildiği gibi hesabı ön plana çıkartmayı sağladığı için her hesabın ihtiyaç duyacağı bir hizmettir.  

Read more

Sosyal Medya Yöneticiliği Nedir?

Sosyal Medya Yöneticiliği Nedir?


Sosyal medya yöneticiliği, son dönemlerde en çok rağbet gören meslekler arasında yer almaktadır. Twitter, Facebook, Instagram, TikTok gibi sosyal ağların öneminin artması ve bu platformlardan para kazanmanın mümkün olmasıyla birlikte hayatımıza giren bu meslek, sosyal medya hesaplarının en verimli ve profesyonel şekilde yönetilmesini sağlamaktadır. Bu sayede bu mecralardan kazanılacak para artırılabilmekte, firma ya da kişi bilinirliği önemli ölçüde arttırılabilmektedir.

Günümüzde hem kişisel hem de kurumsal sosyal medya hesapları için yöneticilik hizmeti alabilmek mümkündür. Genellikle çok ünlü kişiler ya da büyük firmalar bu hizmetlerden yararlanmaktadır. Zira bu tür önemli ve büyük sosyal medya hesaplarında yapılacak ufak bir yanlış bile takipçi azalması, kazanç düşmesi ve bu gibi birçok büyük sorunu beraberinde getirebilir.


Sosyal Medya Yöneticiliği Neden Önemli?


Sosyal medya platformlarının öneminin artması ile birlikte sosyal medya yöneticiliği mesleğine olan ilgi de büyük ölçüde artmıştır. Günümüzde tüm büyük firmalar incelendiği zaman neredeyse tamamının profesyonel sosyal medya yöneticileri tarafından yönetildiği görülmektedir. Sosyal medya yöneticileri, ilgilendikleri sosyal medya hesabının tüm detayları ile yakından ilgilenmektedir. Bunlara yorumlar, beğeniler, veriler, gönderiler, hikaye paylaşımları, DM kontrolü, post açıklamaları, kullanılacak etiketler ve bu gibi pek çok detay da dahildir. Bu sayede sosyal medya hesabının en iyi şekilde yönetilmesi, profesyonel bir imaj çizilmesi ve bu platformdan alınacak verimi arttırmayı sağlamaktadır.

Tüm bu avantajlar göz önünde bulundurulduğu zaman sosyal medya platformları üzerinden para kazanma ya da fenomen olma gibi amaçlar için açılan sosyal medya hesaplarının mutlaka uzmanlar tarafından yönetilmesi oldukça önemlidir. Çünkü daha önce de belirttiğimiz gibi sosyal medya hesaplarında yapılan küçük hatalar bile itibarı büyük bir düzeyde zedeleyebilmektedir.


Sosyal Medya Yöneticisi Ne Yapar?


Sosyal medya yöneticileri, günümüzde en çok Instagram ve Facebook işletme hesaplarında faaliyet göstermekte, ancak hemen hemen her sosyal ağ için uygun olmaktadır. Sosyal medya yöneticiliği oldukça geniş bir çalışma alanını kaplamaktadır. Zira bilinenin aksine sosyal medya yöneticileri yalnızca post paylaşımlarını düzenlememektedir. Buna ek olarak düzenli olarak hesap sahibi ile iletişim içerisinde olarak veri ve analizleri paylaşır ve hesap sahibinin istekleri doğrultusunda hesabın en iyi şekilde yönetilmesini sağlar.


Sosyal Medya Yöneticisi İle Çalışmak Mantıklı Mı?


Son dönemlerde en popüler mesleklerden biri haline gelen sosyal medya yöneticiliği, pek çok sosyal ağ kullanıcısının da araştırma konusu olmuştur. Sosyal medya hesabını profesyonel şekilde yönetmek isteyenler, sosyal medya yöneticileri ile çalışmanın mantıklı olup olmadığını merak etmektedir. Bu noktada bilinmesi gerekir ki, eğer kullandığınız sosyal medya hesabı para kazanma ya da ünlü olma amacı için açılmışsa, bu tür hesaplar için sosyal medya yöneticiliği hizmeti almak en doğrusu olacaktır. Ancak sosyalleşme amacı ile açılan bireysel hesapların bu tür bir hizmet almasına gerek yoktur.

Read more

Instagram Etkileşim Nedir?

Instagram Etkileşim Nedir?


Instagram platformunda etkileşim unsurunun yadsınamaz bir önemi bulunmaktadır. Milyonlarca aktif kullanıcı sayısıyla birlikte en çok kullanılan sosyal medya platformlarından bir tanesi olan Instagram, tıpkı her sosyal medya platformu gibi etkileşimin önemli olduğu bir sosyal ağdır. Bu bağlamda pek çok kişi Instagram etkileşim konusunu araştırmakta ve etkileşimin ne olduğunu merak etmektedir.

Instagram’da etkileşim beğeni, yorum, paylaşım, kaydetme gibi kullanıcılar arası geri dönüşlere verilen genel addır. Eğer bahsi geçen bu etkileşim unsurları sağlanırsa, Instagram algoritması devreye girerek yüksek etkileşim almış olan gönderileri keşfet sekmesinde sergileyecektir. Çünkü keşfet sekmesi, kullanıcılardan en çok beğeni, yorum, görüntülenme alan gönderilerden oluşmaktadır. Bu tür gönderiler ön plana çıkartılarak diğer kullanıcıların beğenisine sunulmakta ve Instagram kullanıcı deneyiminin artması sağlanmaktadır.


Instagram Etkileşim Nasıl Alınır?


Instagram platformunda yaptığınız paylaşımların yüksek etkileşime sahip olabilmesi için yapılabilecek bazı işlemler bulunmaktadır. Instagram etkileşim alan gönderiler incelendiği zaman bu gönderilerin insanlarda büyük bir ilgi ve merak uyandırdığı görülmektedir. Örnek vermek gerekirse bir fotoğraf paylaşımı normal şartlarda çok fazla ilgi çekmezken, o gönderiye yapılan açıklamada bir soru yöneltilmesi, etkileşimi doğrudan arttıracaktır. Çünkü insanlar sorulan soruya cevap vermek için yorum yapacak ve etkileşimin yüksek olmasını sağlayacaktır.

Instagram platformunda etkileşim almanın bir diğer yolu ise özgün içerikler üretmektir. Zira özgün içerikler, her zaman akımı başlatan kullanıcılarla anılır ve paylaşım oranları da yüksek olur. Kısaca özetlemek gerekirse, Instagram uygulamasını doğru, aktif ve özgün şekilde kullanan kişiler, kısa sürede yüksek oranda etkileşim alabilir. Bu etkileşim de hem hesaplarının hem de gönderilerinin ön plana çıkmasına destek olmaktadır.


Instagram Etkileşim Arttırma Yolları


Instagram etkileşim arttırma yolları konusu üzerine araştırma yapanlar, bu noktada etkileşimin yorum, beğeni, kaydetme, paylaşım gibi unsurlar ile mümkün olduğunu bilmelidir. Yani, etkileşimin artmasını istiyorsanız çok konuşulacak içerikler paylaşmalısınız. Ayrıca etkileşim oranını yükseltmek isteyenler, diğer fenomenler ile paylaşımlar yapabilmektedir. Her iki kullanıcının da etkileşiminin de artmasını sağlayan bu yöntem, oldukça faydalıdır.

Instagram’da etkileşimin artmasını sağlayan yöntemlerden bir diğeri de etkileşim paketleri satın almaktır. Etkileşim paketleri; yorum, beğeni, izlenme gibi pek çok unsuru kapsamakta ve keşfet sekmesine çıkılmasına yardımcı olmaktadır. Eğer etkileşim paketi alıp keşfete çıkarsanız, bu adımdan sonra işiniz çok kolay olacaktır. Çünkü keşfet sekmesine çıktıktan sonra doğal olarak hem takipçiniz hem de izlenme sayılarınız artacaktır.


Instagram Etkileşim Artması Para Kazandırır Mı?


Eğer Instagram etkileşim oranınız artarsa, bu platformda para kazanmanız oldukça kolay olacaktır. Çünkü keşfet sekmesine çıkan, sevilen ve başarılı olan hesaplar, Instagram’da işbirliği yapmak isteyen firmaların dikkatini çekecektir. Bu sayede firmalarla PR anlaşmaları yapabilir, dilediğiniz gibi bir işe ve Instagram hesabına sahip olabilirsiniz.   

Read more

Instagram Kaydedilenler Ne İşe Yarar?

Instagram Kaydedilenler Ne İşe Yarar?


Instagram, kullanıcılarına daha iyi ve farklı deneyimler sunabilmek için sürekli kendini geliştiren bir sosyal medya platformudur. Bu platformda kullanıcılar, beğendikleri ve saklamak istedikleri gönderileri kaydederek diledikleri zaman kolayca kaydettikleri gönderilere erişim sağlayabilmektedir. Instagram kaydedilenler olarak adlandırılan bu özellik günümüzde hemen hemen her kullanıcı tarafından yaygınca kullanılmaktadır.

Instagram kaydedilenler özelliğini daha önce kullanmayan ya da bu özelliğin ne işe yaradığını merak edenler, bu özellik hakkında araştırma yapmakta ve Instagram kullanıcı deneyiminin daha iyi olmasını istemektedir. Eğer kaydedilenler özelliği hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız, aşağıdaki başlıkları inceleyebilirsiniz.


Instagram Gönderi Kaydetme Nasıl Yapılır?


Instagram’da görüp beğendiğiniz fotoğraf ve videoları kolayca kaydedebilmeniz mümkündür. Instagram kaydedilenler özelliğini kullanmak istiyorsanız, ilk olarak hangi gönderiyi kaydetmek istediğinizi belirlemeli ve gönderiyi bulmalısınız. Daha sonrasında ise gönderinin hemen sağ alt köşesinde yer alan ayraç benzeri ikona tıklamalısınız. Bu belirtilen basit adımlar sayesinde istediğiniz gönderileri kolayca kaydedilenlere ekleyebilirsiniz.

Eğer kaydedilenlere eklemek istediğiniz gönderi Reels ya da IGTV formatındaysa, kaydetme butonu bulunmayacaktır. Bu formattaki gönderileri kaydedebilmek için ekranın sağ alt köşesinde yer alan üç noktalı ikona tıkladıktan sonra “Kaydet” seçeneğine basmanız gerekecektir. Bu işlemler fotoğraf, Reels, video ve IGTV gibi gönderileri kaydetmenize yardımcı olacaktır. Ancak bilinmesi gerekir ki, kaydedilenler özelliği story gönderileri için geçerli değildir. Zira hikayeler 24 saat sonra kaybolan günlük gönderilerdir ve bu nedenle kaydedilmeleri mümkün değildir.


Instagram Kaydedilenler Nerede?


Instagram gönderilerini kaydetmeniz durumunda bu gönderiler bir panel üzerinde toplanmaktadır. Instagram kaydedilenler özelliğini kullanan kişiler, kaydettikleri gönderilerin nerede olduğunu merak etmektedir. Bu özellik Instagram üzerinde olduğu için kaydettiğiniz gönderiler kendi cihazınıza değil, Instagram’a kaydedilecektir.

Instagram’da kaydettiğiniz gönderilere erişmek istiyorsanız, ilk olarak hesabınıza girip “Profil” kısmına erişmeniz gerekecektir. Daha sonra profil seçecekleri arasında yer alan “Kaydedilenler” sekmesine giriş yapmanız gerekir. Bu basit işlemden sonra bugüne kadar hesabınızdan kaydettiğiniz tüm gönderilere kolayca erişebilirsiniz. Ancak kaydettiğiniz bir gönderi Instagram’dan kaldırılmış ise, kaydedilenler kısmında da görülmeyecektir.


Instagram Kaydedilenlerden Gönderi Silme

Daha önce ilgilendiğiniz ve kaydettiğiniz gönderiler artık ilginizi çekmiyorsa hem ana sayfanızı düzenlemek hem de kaydedilenler listenizi tekrar gözden geçirebilmek için kaydedilen gönderilerinizi silebilirsiniz. Instagram kaydedilenler üzerinden gönderi silme işlemi toplu yapılamamaktadır. Bu nedenle çıkarmak istediğiniz gönderileri tek tek silmeniz gerekecektir. Silme işlemini yapabilmek için ise bir önceki başlıkta belirttiğimiz adımlar ile kaydedilenler sekmesine erişmeniz gerekmektedir.

Kaydedilenler listesinde çıkartmak istediğiniz bir gönderinin üzerine tıklayıp gönderiyi açınız. Daha sonra ise gönderinin sağ altında yer alan kaydetme tuşuna bir kere daha basınız. Bu sayede seçtiğiniz gönderi listeden çıkartılmış olacaktır. Listenizden silmek istediğiniz her gönderi için aynı adımları takip edebilmeniz mümkündür. 

Read more

Instagram Story Anketleri Nasıl Oluşturulur?

Instagram Story Anketleri Nasıl Oluşturulur?


Instagram, hayatımıza girdiği tarihten bu yana pek çok değişime uğramış ve bünyesinde farklı özellikler eklemiştir. Bu özelliklerden bir tanesi de Instagram story anketleri şeklindedir. Story anketleri, Instagram kullanıcılarının hem takipçileri ile etkileşim içerisinde olmasına hem de iletişiminin artmasına yardımcı olmaktadır. Üstelik anket, soru cevap gibi pek çok etkinlik kolay bir şekilde oluşturulabilmektedir.

Instagram’da anket oluşturmak istiyorsanız yapmanız gerekenler oldukça kolaydır. Instagram uygulamasının kamera sekmesinden tamamlanan bu işlem, ayrıca story tasarlamayla birlikte anketler çok daha estetik şekilde hazırlanabilmektedir. Eğer Instagram hesabınızda anket paylaşımı yapmak istiyorsanız, aşağıdaki başlıklara göz atabilirsiniz.


Instagram Anket Hikayesi Paylaşma


Instagram uygulamasının en sevilen özelliklerinden bir tanesi olan story, kendi içerisinde farklı şekillerde paylaşılabilmektedir. Instagram kullanıcıları, bu uygulamanın kamera sekmesine giriş yapıp bir fotoğraf çekebilir, galeriden fotoğraf çekebilir ya da mod gönderisini seçerek arka planın tamamen boş olmasını sağlayabilir. Bu fotoğraf seçiminden sonra ekran aşağıdan yukarı kaydırılarak Instagram story anketleri de dahil olmak üzere tüm ek özelliklere erişim sağlanabilmektedir.

Eğer takipçilerinizle bir anket yapmak istiyorsanız, tercih edebileceğiniz iki farklı etkinlik çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi ekranı yukarı kaydırdığınız zaman çıkan “Question”, diğeri ise “Quiz” şeklindedir. Question anketi, sizlerin yönelttiği sorulara takipçilerinizin yazılı şekilde cevap vermesini sağlar. Quiz ise takipçilerinize sorduğunuz sorulara şıklı şekilde cevap verilmesini sağlamaktadır.

Belirtilen bu iki anket türünden birini seçerek kolayca sorularınızı oluşturabilirsiniz. Instagram story anketleri oluşturduktan sonra da yine aynı panelden gif, emoji, müzik gibi farklı unsurları hikaye gönderinize ekleyebilirsiniz. Bu sayede de paylaşımlarınızın çok daha ilgi çekici olmasını ve takipçilerinizin hikaye gönderilerinizi yakından takip etmesini sağlayabilirsiniz.


Instagram Story Anketleri Etkileşimi Arttırır Mı?


Instagram story anketleri paylaşan ya da paylaşmayı düşünen kullanıcılar, bu hikaye paylaşım türünün etkileşime katkı sağlayıp sağlamadığını merak etmektedir. Bu noktada bilinmesi gerekir ki, eğer hazırladığınız anket sorusu insanlarda tartışma ve konuşma dürtüsü uyandırırsa, etkileşim düzeyiniz büyük ölçüde artacaktır. Çünkü insanlar sizinle kendi görüşünü paylaşmak isteyecek ve bu nedenle doğal yoldan hem takipçi sayınız hem de bilinirlik düzeyiniz artacaktır.

Instagram story anketlerinde takipçilerinize bir kıyafetin güzel olup olmadığını sormak yerine, gündemde olan, insanların sıkça konuştuğu ve fikir ayrılıklarının olduğu konularda sorular yöneltmelisiniz. Bu sayede birkaç dakika yerine, birkaç saat konuşulmasını sağlamış olursunuz. Bu da, etkileşimin artmasına yardımcı olur.

Instagram algoritması, fazla etkileşim alan hesapları ön plana çıkartmaya eğilimlidir. Çünkü sistem, beğenilen ya da üzerine çok konuşulan bir hesabı diğer kullanıcılara göstermek ve Instagram’da daha fazla zaman geçirilmesini ister. Kısaca özetlemek gerekirse, soruları ilgi çekici oluşturulan ve doğru yapılan Instagram story anketleri etkileşimin yüksek olmasına yardımcı olacaktır.  

Read more

Instagram Önbellek Temizleme Ne İşe Yarar?

Instagram Önbellek Temizleme Ne İşe Yarar?


Instagram uygulaması, kullanıldığı cihaz üzerinde önbellek alanı kullanmaktadır. Önbellek, uygulama üzerinde işlevi olmayan ancak gereğinden fazla yer kaplayan unsurları barındırmaktadır. Bu bağlamda Instagram önbellek temizleme işlemi yapılarak uygulamanın sorunsuz şekilde çalışması ve telefondaki uygulama kaynaklı kasma sorunlarının giderilmesi sağlanabilmektedir. Ayrıca Instagram uygulama önbelleğinde yer alan bilgiler yalnızca arama geçmişi, çerezler ve bu gibi kaydedilmesine gerek olmayan hususlardır. Bu nedenle silinmesine hiçbir sakınca yoktur.

Instagram önbellek temizleme işlemi, birden fazla amaç için yapılabilmektedir. Bunlardan bazıları;

·        Instagram keşfet sayfasını yeniden düzenleme

·        Instagram uygulama sorunlarını giderme

·        Cihaz kasma sorunlarını önleme

·        Telefonun hafızasında yer açma

·        Instagram’da yer alan önemsiz bilgileri silme

·        Uygulamanın verimini arttırma

·        Cihazın hızına destek olma şeklinde sıralanabilir.

Bu önbellek temizleme işlemi Instagram da dahil olmak üzere tüm mobil uygulamalarda yapılabilmektedir. Instagram önbellek temizleme işlemi iOS ve Android cihazlarda farklılık göstermektedir. Aşağıdaki başlığa bakarak önbellek silmenin nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.


Instagram Önbellek Nasıl Temizlenir?


Instagram uygulamasını kullanırken sorun yaşamamak ve uygulamada güncel olarak görülen sorunları gidermek için yapılabilecek en ideal işlem olan önbellek temizleme aşağıdaki adımların takip edilebilmesi ile yapılmaktadır.

1.      Telefonunuzun ayarlar paneline giriş yapınız.

2.      Daha sonra “uygulama ayarları” sekmesine gidiniz.

3.      Karşınıza çıkan uygulama listesinde Instagram uygulamasını bulup üstüne tıklayınız.

4.      Uygulama verileri sayfasında “Önbelleği Temizle” seçeneğine dokununuz.

5.      Bu paneli kapatıp Instagram uygulamasına giriniz ve hesap bilgilerinizle profilinize erişip işlemi bitiriniz.

Belirtilen adımlar Samsung, Huawei, LG, Oppo, Realme, Xiaomi gibi android işletim sistemi ile çalışan tüm akıllı cihazlarda yapılabilmektedir. Ancak iPhone markalı iOS sistemli cihazlarda farklı bir işlem yapılmalıdır. Zira iOS cihazlarda ayarlar paneli üzerinden önbellek temizleme işlemi yapılmamaktadır.


Instagram Önbellek Temizleme iOS


Instagram kullanıcıları, bu kullanımı iOS işletim sistemine sahip olan bir cihaz üzerinden gerçekleştiriyorsa, bu noktada önbellek temizliği için mobil cihazın bilgisayara bağlanması gerekmektedir.  Telefonunuzu bir bilgisayara bağlayıp iTunes hesabınızı açmanız durumunda önbellek temizliği yapabilmeniz mümkün olacaktır.

iTunes girişi yaptıktan sonra depolama alanına erişip ilk olarak “Bellek”, daha sonrasında ise  “Önbelleği Temizle” seçeneğine tıklamanız gerekmektedir. Kısa bir süre içerisinde Instagram önbelleği temizlenmiş olacaktır. Ancak eğer iTunes ile uğraşmak istemiyorsanız, önbelleğin temizlenmesi için uygulamayı silip tekrar yükleyebilirsiniz.


Instagram Önbellek Temizlenmezse Ne Olur?


Instagram önbelleği, düzenli aralıklar ile temizlenmesi önerilen bir depolamadır. Instagram önbellek temizleme işlemi yapılmaz ise cihazda yavaşlamalar ve uygulamada bozulmalar meydana gelebilmektedir. Uzun süre boyunca önbellek temizlenmezse uygulama hiç açılmaz hale gelebilir ve bu da telefonun çalışma gücünü doğrudan olumsuz etkiler. Daha önce de belirttiğimiz üzere önbellekte hiçbir önemli bilgi bulunmadığı için temizlenmesi durumunda Instagram hesabınızda herhangi bir bilgi yok olmayacaktır. 

Read more

Instagram Reklam Verme Kaç TL?

Instagram Reklam Verme Kaç TL?


Instagram, günümüzde reklamcılık için kullanılan en etkili araçlardan bir tanesidir. Günümüzde çoğu firma, satışlarını arttırabilmek için Instagram reklam verme işlemi yapmaktadır. Zira gelişen teknoloji ile birlikte insanlar televizyon reklamlarından ziyade sosyal medya platformlarında çıkan sponsorlu içeriklerden etkilenmektedir. Bu bağlamda da Instagram reklamlarının fiyatı merak edilmekte ve firmalar tarafından araştırılmaktadır.

Instagram reklamları, Facebook Business Manager sayfası üzerinden gerçekleştirilmektedir. Yani hem Facebook hem de Instagram platformlarında yayınlayacağınız reklamlar için bu sayfayı kullanabilirsiniz. Üstelik bu reklamlar, televizyon reklamlarına kıyasla kişiselleştirilebilir özelliğe sahiptir. Bu da hem reklamların daha etkili olmasına hem de bütçe planlamasının firma sahibinin elinde olmasına yardımcı olmaktadır.


Instagram Reklam Verme Ücretleri


Instagram reklam verme ücretleri, sosyal medya platformlarında sponsorlu reklamlar paylaşmak isteyen kişiler tarafından sık sık araştırılan bir konudur. Instagram reklam verme fiyatları incelendiği zaman herhangi bir fiyat ile karşılaşılmamaktadır. Zira bu reklamların bütçesi tamamen firma sahibi tarafından belirlenmektedir. Bu da demek oluyor ki, reklamlar için 50 TL ya da 5000 TL bütçe belirleyerek kitlenize kolayca erişebilmeniz mümkün olacaktır.

Instagram reklamları vermek istiyorsanız, ancak ne kadar bütçe ayıracağınızı bilmiyorsanız, bu noktada firmanızın hizmet verdiği sektörde çalışan diğer firmaları incelemeniz tavsiye edilmektedir. Bu sayede fikir edinebilir ve reklam bütçenizin ne olacağına karar verebilirsiniz. Ayrıca bilmeniz gerekir ki, reklam bütçeniz ne kadar fazla reklamınızın göstereceğini belirlemektedir. Eğer bütçeniz çok düşük olursa, reklamlarınızı gören kişi sayısı da az olacağı için satışlarınızda büyük bir fark görülmeyecektir.


Instagram Reklam Verme Bütçesi Ne Kadar Olmalı?


Instagram reklam verme işlemi yapmak isteyen firmalar, daha etkili işlemler yapabilmek için bütçenin ne kadar olması gerektiğini merak etmektedir. Bu noktada büyük firmalar günlük 5000 TL bütçe ile reklam verebilmektedir. Küçük işletmeler ise günlük 50 ila 100 TL arasında bir reklam bütçesi oluşturmaktadır. Eğer hizmet verdiğiniz sektör, Instagram kullanıcılarını kolayca etkileyebilecek ise reklam bütçelerini biraz fazla tutmak ideal olacaktır. 


Instagram Reklamları Etkili Midir?


Instagram reklamları, pazarlama için en etkili güçlerden bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Instagram reklam verme işlemi esnasında yapılan filtreleme işlemleri, reklamların kimlere gösterileceğinin belirlenmesini sağlamaktadır. Bu sayede reklam vermek için büyük bütçeler ayırmak yerine firmanızdan hizmet ya da ürün satın alabilme potansiyeli olan kişilere reklamlar gösterilecektir.

Instagram reklamları için yapılan filtreler arasında yaş aralığı, konum, cinsiyet gibi farklı kişiselleştirme ögeleri bulunur. Bu sayede reklamlarınız yalnızca hedef kitlenize gösterilebilecektir. Örnek vermek gerekirse bir makyaj markasının reklamları, kadınlara gösterildiği zaman daha efektif olmaktadır. Aynı şekilde erkek aksesuar satışı yapan firmaların bu reklamları erkek kullanıcılara göstermesi satışın daha yüksek olmasını sağlamaktadır. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğu zaman Instagram reklamlarının ne kadar etkili ve direkt olarak hedef kitleye hitap ettiği görülmektedir.

 

Read more

Fake Hesap Nedir?

Fake Hesap Nedir?


Twitter, Facebook, Instagram gibi sosyal medya platformlarda sık sık rastlanan hesap türlerinden bir tanesi de fake hesaplardır. Fake hesap terimi sahte bilgi ve fotoğraflar ile açılmış sosyal medya hesapları için kullanılmaktadır. Bu da demek oluyor ki, eğer kendi adınızı, bilgilerinizi ve fotoğraflarınızı kullanmadan sahte bir profil oluşturursanız, bu hesap fake olarak adlandırılacaktır. Genellikle açıldıkları platformlarda istenen kişileri gizlice takip edebilmek için oluşturulan bu hesaplar, kimi zaman sahte durmakta, kimi zaman ise oldukça profesyonel oluşturuldukları için sahte oldukları anlaşılmamaktadır.

Fake hesap kullanıcıları, bu hesapları birden fazla sebep için açabilmektedir. İnsanları gizlice takip etme, kandırma, sosyal medyada farklı tanınma gibi sebeplerden dolayı sayısız fake hesap kullanılmaktadır. Üstelik hemen hemen her sosyal ağda bu tür hesaplar ile karşılaşabilmektedir.


Fake Hesap Nasıl Açılır?


Fake hesap kullanmayı düşünenler, bu hesapların nasıl oluşturulduğunu da merak etmektedir. Bu noktada bilinmesi gerekir ki, fake hesap oluşturmak için normal bir hesap açma işlemi yapılmaktadır. İstenilen platformda sahte bir isim, kişinin kendisine ait olmayan profil fotoğrafı ve bu gibi gerçek olmayan bilgiler kullanılmaktadır.

Fake hesaplar çoğunlukla sosyal medya platformlarında kendini tanıtmak istemeyen kişiler tarafından tercih edilse de, bazı zamanlarda tanınmış bir kişiye duyulan hayranlık nedeniyle açılabilmektedir. Ancak bu profil ne amaç için kullanılacak olursa olsun, her zaman aynı adımlar takip edilerek oluşturulmaktadır. Yani Instagram, Facebook, Twitter, TikTok ve bu gibi pek çok platformda hesap açma adımlarını takip ederken gerçekten uzak bilgiler girmeniz yeterli olacaktır.


Fake Hesap Neden Kullanılır?


Fake hesaplar, daha önce de belirtildiği üzere pek çok farklı amaç için tercih edilebilmektedir. Olmadığı biri gibi davranmak, gizli takip işlemi gerçekleştirmek isteyen ya da tamamen hayranlık amacıyla sahte hesaplar oluşturulabilmektedir. Ayrıca sahte hesaplar kullanan pek çok insan, sosyal medya platformlarında çok daha rahat hareket edebilmektedir.

Bu gibi sayısız neden, fake hesap kullanım amacını açıklamaktadır. Eğer fake hesap açarken gerçekten çok uzaklaşmadan hareket edilirse ve fotoğraf olarak çok ünlü biri yerine tanınmayan kişiler tercih edilirse, hesabın daha doğal durması da sağlanabilmektedir.


Fake Hesap Kullanmak Suç Mu?


Fake hesap kullanan ya da kullanmayı düşünen insanlar, bu kullanımın bir suç teşkil edip etmediğini araştırmaktadır. Bu noktada bilmeniz gerekir ki, eğer bir kişinin fotoğraflarını izinsiz şekilde kullanırsanız, bu bir siber suç olacaktır ve tespit edilmeniz durumunda büyük sorunlar ile karşılaşmanız ihtimaller dahilinde olacaktır.

Fake hesap kullanırken herhangi bir fotoğraf veya izinsiz olarak bir insanın kişisel alanına zarar verecek türde paylaşım yapmazsanız, bu durumda bir suç söz konusu olmayacaktır. Ancak gerçekleşebilecek her ihtimal göz önünde bulundurulmalı ve sahte hesap kullanımından kaçınılmalıdır. 

Read more